19 Haziran 2015 Cuma

Türcülük ve Sokak Hayvanları

Bu hayvansever geçinen insanları anlamak zor.

Bir köpek yavruluyor sokakta , yaşama hakkı diyorlar 5 yavruya birden bakıyorlar. 5 i de büyüyor öyle ya da böyle. hadi en olmadı 2 sine araba çarpıyor diyelim. 3'ü kalıyor , sonra tekrar çiftleştir ,devam..... Yani nasıl anlayamıyorsunuz bu durumları gerçekten garip. Bütün köpeklere bakarsak sizi ancak o zaman tamamen mutlu edebiliriz. Durum öyle olsa her yer köpek olur , bizden çok olurlar.

Göremiyor musunuz? çığ gibi büyüyor bu iş. Her yer kedi köpek , benim kedilerle bir sorunum yok , çünkü bir kedinin bir insanı parçalaması imkansız. ama bi köpek sizi siker atar , bi köşeye bırakır ; ananız babanız da parçalanmış cesedinizi gömer. Örnekleri vardır araştırınız efenim.

Böyle bi bok yolu yok. Ucu boklu değnek ama hala boklu ucundan tutmaya devam ediyorsunuz.

Bu köpekler bizim yüzümüzden sokaktalar evet!! biz bıraktık onları sokağa bu mal türk milleti olarak. Sorumsuzluk ettik , bırakanların suçu.

Fakat şu an çözüme yoğunlaşmalıyız , nedir çözüm , hemen anlatayım:

Organize olmuş bir şekilde hayvanlar fişlenip kısırlaştırılır , bu da son nesil köpek jenerasyonu olur.

Belki de büyük bütçe gerektiren bir iş ama bu sorun gerçekten kartopu gibi artarak büyüyor.

Gerçekten akla mantığa davet ediyorum sizi : hepsine bakabilecek miyiz? 70 milyon tane de köpek olsa türkiyede hepsini besleyecekmiyiz? 1 köpek 5 tane doğurunca neden 5 ini de yaşatmaya çalışıyoruz bu normalmi ? biz insanız doğadan soyutlandık herşey kontrolümüz altında , peki bu hayvanların hepsini yaşatarak doğaya karşı çıkmıyormuyuz?

Bunlar önemsiz konular, hadi bunları kabul etmiyorsunuz, bir de şunlara bakalım;

Bu hayvanların gurup halde gezdiği zamanlara hiç denk geldiniz mi ? sizden kan alabilirlermi alamazlarmı ? Hiç herhangi bi hayvan sizi kovaladı mı ? ısırıldınız mı ? bu hayvanların açken ve gurupken ne yapabileceklerini gördünüz mü ?

Hadi diyelim hepsi el bebek gül bebek dost canlısı hayvanlar, bir de şu yönden bakalım ;

Hiç arabayla bir köpeğe çarptınız mı ? Çarptıysanız, kaç km hızla giderken çarptınız ? Yüksek hızlarda o araba ile köpeğe çarptığınızdan dolayı kaza yapabilme ihtimaliniz ne kadar acaba ?

Bir gün motosikletle didime gidiyordum , zaten moralim bozuktu bu yüzden çok yavaş gidiyordum, gerçekten sıkılmıştım. Şehrin içlerine doğru giderken karşıdan karşıya geçmek isteyen bir köpek gördüm ve köpek dalgın bir şekilde bana odaklanmıştı. Hayvan sonuçta , ben de yol vereyim diye yavaşladım durdum , çünkü köpeği ezme ihtimalim vardı hızlarımızı karşılaştırınca. Herkes ben değil ; hıyarın teki çarptı köpeğe arabasıyla , herkes dondu bi anda , köpekte acıdan inliyordu resmen.Benim de içim parçalandı , yapabileceğim hiçbirşey yok diye düşündüm (motorla ne yapabilirim zaten ölmek üzere hayvan diye) ve gittim. Hiç unutmam o günü hala dün gibi aklımda.

Emin olun ben de çok seviyorum canlıları, fakat şehir onlara göre değil. Şehir insanlar içindir. Köpekler de çok güzel hayvanlar. Sahiplilerse herşeyin yolunda olacağından eminim. beni burada ( lizbonda ) köpek kovaladı paten kayarken düştüm ellerimda hala yara izleri var. Fakat bu köpeğin suçu değildi sahibinin suçuydu. Tasmasız olmamalıydı.

Kediler de aynı şekilde ; bi keresinde yanımda kız arkadaşım arabayla gidiyoruz, yolda yaralı bir kedi , kimse de inip ne olmuş hayvana diye bakmıyor, bir gittim hayvan yaralı , aldık arabaya veteriner veteriner dolaşıyoruz hepsi de kapalı gecenin bir saati , sonunda bulduk biryer götürdük. Ertesi sabah öldüğünü söylediler. Böyle üzüntü yok. Çok lanet duygular elinde canlı ölüyor.

Biz insanız onlar hayvan, Kedi ve köpeklere insan duygusu yüklemeyelim. onlar hareketlerini tamamen koşullu yaparlar eski tecrübelerine göre değerlendirirler konuyu. Eğer bir sokak köpeğine 1 kişi kötü davrandıysa ondan sonra insanlarla barışık olamaz o köpek. Evet köpeklerin sevgisi sadakati vardır ama sahibiyle kendi arasındadır sadece. Köpekler şehirler için fazla riskli , onlara da bize de. Kediler riskli değil tabiiki ama şehirde kedi olması da normal birşey değil.

Keşke hep beraber bilinçlensek , sokağa hayvan atmasak , bakamayacağımız hayvanı almasak. Ama olmuş bir bok , yapılmış artık bu hıyarlık. Hep beraber akılda , fikirde , mantıkta buluşalım ve bu sokak hayvanlarını kısırlaştıralım kontrollü bir şekilde 0 a doğru azaltalım, evcil hayvanlara kimlik verelim. sokağa atılırsa ceza verelim sahibine. Çözüme hep beraber gidelim.

Doğrusu bu... Yoksa kartopu büyüyor günden güne.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder